Radni vek četvorotočkaša se može značajno povećati ukoliko se pridržavate elementarnih preporuka proizvođača i mehaničara. Premda ste prilikom obučavanja u auto školi sasvim izvesno stekli određeni nivo znanja o održavanju ličnog automobila, nije zgoreg podestiti se specifičnih detalja i pročitati kako produžiti radni vek automobila.

Zagrevanje vozila u praznom hodu do tridesetak sekundi

Ukoliko zaista retko vozite automobil, bilo bi dobro da nakon svakog startovanja motora ostavite vozilo u stanju praznog hoda u periodu od deset do dvadeset sekundi. U ovom režimu rada, motor će trošiti minimalnu količinu goriva, ali će i dalje napajati osnovne sisteme (poput alternatora, klime, servo volana i sl.). Na taj način će se, čak i nakon nekoliko dana mirovanja sistema, ulje pravilno rasporediti po unutrašnjosti pogonske jedinice, što će nadalje sprečiti svako krupnije oštećenje ključnih elemenata motora. 

Redovno proveravajte i menjajte sve tečnosti u automobilu

Kako biste produžili radni vek svog automobila, potrebno je da redovno proveravate nivoe svih tečnosti. Što se tiče rashladne tečnosti (antifriza), provere treba raditi dva puta godišnje, odnosno na početku perioda toplijeg vremena, te pred periode ozbiljnijih zahlađenja. Nasuprot tome, ulje kočionog sistema proverava se prilikom svake zamene motornog ulja (na svakih 8000 kilometara), dok ostale tečnosti treba menjati u skladu sa naznačenim preporukama proizvođača. 

Značaj automobilskih tečnosti je evidentan, a na vama je da ozbiljno pristupite i brinete o nivou svakog ulja. U današnjem vremenu, većina automobila poseduje providne rezervoare za tečnosti sa oznakama nivoa koji omogućavaju vlasnicima da u svakom momentu provere stanje svih tečnosti, pa vam ovaj zadatak svakako neće oduzeti previše vremena.

Proveravajte sistem za vešanja – amortizere, opruge i podupirače

Praksa je pokazala da najveći broj vlasnika automobila uopšte ne razmišlja o elementima sistema za oslanjanje, sve dok isti ne prestanu da funkcionišu. Iako je ovaj sistem prilično zamršen i težak za razumevanje običnom lajku, stanje komponenti poput amortizera, opruga i podupirača nikako ne bi trebalo uzimati zdravo za gotovo. Ovi delovi su zaslužni za udobnost, a kako se vožnje ne bi pretvorile u neprijatno iskustvo, opšta preporuka proveravati stanje na 20000-40000 pređenih kilometara.

U slučaju da su vam potrebni novi amortizeri, cena se nalazi na linku.

Način vožnje takođe utiče na dužinu radnog veka

Mnogi vozači veruju da se očuvanje automobila svodi isključivo na fizičko i tehničko održavanje. Naravno, takvo mišljenje je potpuno opravdano, ali neretko se zaboravlja da i sam način vožnje ima izuzetan uticaj na trajnost određenih komponenti. Primera radi, gruba sportska vožnja (ubrzanja sa velikim brojem obrtaja ili nagla kočenja) dodatno opterećuje motor vozila, što posledično može dovesti do prevremenog habanja. Kada na sve to dodamo i nepravilnu upotrebu kvačila (noga na pedali kada je vozilo izbačeno iz brzine), kupovina nove lamele i zamajca će vrlo brzo postati neizbežna. Stoga, treba dobro obratiti pažnju na stil vožnje i korigovati loše navike. Takvom strategijom ćete napraviti krupan korak ka produžetku radnog veka vašeg četvorotočkaša.

Sačuvajte karoseriju vozila redovnim pranjima

pranje automobila

Nataložene čestice prljavštine, blata, prašine i soli vremenom mogu oštetiti karoseriju vozila i time stvoriti krupne troškove. Kako biste izbegli ovakvu neprijatnost, neophodno je da održavate  vaše vozilo čistim i urednim. Ukoliko zbog potreba posla vaš automobil ne možete ostaviti nekoliko sati na dubinskom pranju, preporučujemo da makar jednom nedeljno operete vozilo u samouslužnoj perionici. Nekoliko žetona će sasvim sigurno biti dovoljno da uklonite sve mrlje i nečistoće, kako sa karoserije, tako i iz kabine automobila. Za dodatnu zaštitu, takođe savetujemo i da iskoristite moć voska – koji dokazano štiti karoseriju od UV zraka, kiše i drugih spoljašnjih uticaja.

Sprečite koroziju na kontaktima akumulatora

Akumulator automobila je, uz motor, jedna od najvažnijih komponenti za njegovo funkcionisanje. Ova baterija obezbeđuje električnu energiju za sve električne i elektronske instalacije u sistemu. Na smanjenje funkcija pri radu akumulatora najčešće utiču ekstremne temperature i korozija na kontaktima (koja izgleda kao beli ili plavičasti prah), pa bi pravovremeno trebalo obezbediti žičane četke za uklanjanje prljavštine, kao i podrazumevani sprej protiv korozije.

Takođe vredi istaći da slab akumulator može preopteretiti alternator, tako da bi trebalo redovno proveravati i održavati napon baterije.

Redovno servisirajte automobil

Jedan od najosnovnijih načina da produžite radni vek vašeg automobila jeste da vršite redovne servisne intervale. Aktivnim posećivanjem automehaničarskih radnji ćete u svakom momentu znati u kakvom se stanju nalaze određene komponente vozila. 

Licencirani instruktori renomiranih auto škola pravovremeno ukazuju na značaj redovnog servisiranja automobila, a na vama je da primenjujete sve praktične savete iskusnih stručnjaka. Nadamo se da će vam naši saveti biti od pomoći.

Related Posts